Świętujemy 70. rocznicę powstania LO

13 października 2018 roku miały miejsce główne obchody związane z 70-leciem naszego liceum. Było to tzw.  SPOTKANIE PO LATACH, organizowane z myślą o wszystkich absolwentach, byłych i obecnych pracownikach oraz przyjaciołach szkoły. O godz. 15.00 w kościele na Lesisku została odprawiona Msza Święta celebrowana przez księży absolwentów, po której nastąpiło przejście do budynku szkoły.

            Spotkanie w liceum rozpoczął koncert Nasze tradycje. W czasie tegoż koncertu zwracano uwagę na wartości ważne dla naszej szkolnej społeczności. Zaprezentowali się uczniowie liceum. Zaproszenie na tę uroczystość przyjęli także członkowie rodziny Andrzeja Krzanowskiego – jednego z naszych genialnych absolwentów. Żona zmarłego kompozytora – p. Grażyna Krzanowska przybliżyła nam Jego dokonania, a spadkobiercy Jego talentu zaprezentowali kilka utworów. To muzyczne spotkanie było dla nas szczególnie ważne, gdyż przypomniało i uświadomiło społeczności lokalnej, że ludzie wielcy – genialni byli, są i będą wśród nas… i powinniśmy być z tego dumni.

            Z okazji 70-lecia szkoły powstała także książka, napisana w całości przez absolwentów i pracowników szkoły. Już sam tytuł Szkoła w kulturze i w naszym życiu, sugeruje jej treść. Część pierwsza poświęcona jest ogólnie szkole jako instytucji i jej funkcjonowaniu w państwie, w kulturze, a także w naszym mieście w ostatnich 70 latach – szczególnie w PRLu. Druga część to wspomnienia o naszym liceum, które ukazują rolę tejże szkoły w życiu absolwentów. Promocja tej książki oraz możliwość spotkania z autorami były dodatkową atrakcją naszego świętowania. (Książkę można jeszcze nabyć w sekretariacie szkoły).

            W czasie koncertu nastąpiło także otwarcie wystawy p. Grażyny Paruch (zd. Siatkowska)  – absolwentki LO, która jako osoba już spełniona zawodowo, postanowiła zrealizować swoje pasje i marzenia. Podjęła więc studia dzienne z zakresu malarstwa. Jej obrazy można było oglądać w szkolnym klubie (na parterze budynku szkoły)

            SPOTKANIE PO LATACH to także spotkanie byłych uczniów z byłymi nauczycielami, którzy przybyli na tę uroczystość. W tym dniu byli to nasi honorowi goście i wdzięczność im okazana była jednym z głównych elementów spotkania.

            Mamy nadzieję, że powrót do szkoły zarówno dla absolwentów jak i dla nauczycieli-emerytów był okazją do miłych wspomnień i odświeżenia dawnych znajomości. Za Państwa obecność, za poświęcenie wolnego czasu dla szkoły, dla budowania więzi z lokalną społecznością – serdecznie dziękujemy.

Joanna Czyż-Cieciak

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!

 

Polub nas na:

Komentowanie jest wyłączone.