Rajd Historyczny

W dniu 27 września 2017 reprezentacja naszego liceum w składzie : Mateusz Zimmermann, Michał Nieckarz, Wojtek Borkowski, Przemek Babicki, Klaudia Koral oraz Katarzyna Mola wraz z opiekunem, panem Wojciechem Januszem, wzięła udział w XII Rajdzie Historycznym organizowanym przez IPN w Katowicach. W tym roku celem rajdu było poszerzenie wiedzy na temat Żołnierzy Niezłomnych oraz przybliżenie postaci dowódcy jednego z największych zgrupowań oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej – Henryka Flamego ” Bartka” – w 70 rocznicę jego śmierci.

Dlatego punktem docelowym uczestników był Barut, gdzie znajduje się tzw. Polana Śmierci wraz z Krzyżem Partyzanckim. Tam wysłuchaliśmy wykładu dr. Tomasza Kurpierza oraz złożyliśmy hołd podstępnie zamordowanym w tym miejscu żołnierzom „Bartka”.

Podczas obiadu każda grupa intensywnie przygotowywała się do prezentacji wybranego przez siebie bohatera oraz do konkursu wiedzy o antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym w Polsce. Reprezentacja naszego liceum zdobyła I miejsce oraz osobiste nagrody.

Przy okazji odwiedziliśmy piękne, pocysterskie opactwo w Jemielnicy, z bezcennymi zabytkami sztuki gotyckiej i barokowej. Pełni wrażeń historycznych i estetycznych, późnym popołudniem wróciliśmy do Czechowic.

Polub nas na:

Komentowanie jest wyłączone.