Młody twórca wśród naszych absolwentów.

Mateusz Wróbel to 26-letni czechowiczanin, absolwent klasy społeczno-humanistycznej naszego Liceum oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, współzałożyciel katowickiej grupy poetyckiej „Horyzont” i… nauczyciel języka polskiego w pszczyńskim gimnazjum. Jest także autorem wierszy i prozy. Przestawiamy Go, bo napisał powieść o Katowicach pt. „Nie próbuj” i właśnie teraz za pomocą portalu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl zbiera brakujące środki na jej wydanie.

Fabuła utworu dzieje się w przestrzeni Miasta Kata, które do złudzenia przypomina postindustrialną przestrzeń Katowic. Powieść opowiada – jak stwierdza Wróbel – nie tylko o historii nieuświadomionej przez bohatera samotności po stracie ukochanej, ale również o utraconych marzeniach młodych ludzi, którzy muszą przegrać walkę z szarą i przytłaczającą rzeczywistością, zaś tytułowe „nie próbuj” odnosi się do trudnej sytuacji w kraju, gdzie „życie zaczęło przypominać egzystencję pod kloszem twardej i głuchej na ludzkie prawa i godność polityki”. Wróbel na kartach swojej powieści kreuje dość niejednoznacznego bohatera o romantycznych korzeniach, który wobec braku sprzeciwu ze strony społeczeństwa, radykalizuje się pod wpływem narastającej frustracji, by ostatecznie dokonać zamachu, stając się tym samym współczesnym terrorystą- jak stwierdza sam autor.

„[Powieść ta] to pewna przestroga. Mówi się, że pisarze są sejsmografami swojej epoki, bo opowiadają w książkach o tym, co dzieje się w społeczeństwie i bardziej wyczuwają te nastroje. Chciałbym, żeby moja powieść była potraktowana jak przepowiednia…”

Mateusz ma możliwość wydania swojej debiutanckiej książki w gdyńskiej oficynie NOVAE RES, która zaproponowała współfinansowanie. Dołączamy się do instytucji, które patronują Autorowi i zachęcamy do wsparcia Jego artystycznych planów, a w nieodległej przyszłości zapraszamy na spotkanie z Nim, o czym poinformujemy na stronie szkoły.

Agata Chwierut

 

 

 

Polub nas na:

Komentowanie jest wyłączone.