Erasmus+ Młodzi Europejczycy dla Zrównoważonego Rozwoju

Od października 2020 r. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach Dziedzicach bierze udział w europejskim projekcie Erasmus+ pod nazwą „Młodzi Europejczycy dla Zrównoważonego Rozwoju” („Young Europeans for Sustainability”) 

Aktywnie pracują w nim nasi uczniowie oraz ich koledzy ze szkół partnerskich we Francji, Estonii, Chorwacji, Włoszech i Hiszpanii, a jego głównym założeniem jest promowanie obywatelskiego zaangażowania młodzieży w realizację, wyznaczonych przez ONZ, 17 celów Zrównoważonego Rozwoju. 

Każda szkoła zajmuje się konkretnymi zadaniami. Nasze liceum mierzy się z problemem głodu — cel nr 2, z dobrym zdrowiem i samopoczuciem — cel nr 3 oraz z klimatem — cel nr 13. 

Przygotowania do uczestnictwa w przedsięwzięciu rozpoczęły się już we wrześniu 2019 roku, kiedy otrzymaliśmy ze szkół w Estonii i Francji zaproszenie do współudziału. Głównym koordynatorem projektu z ramienia naszej szkoły została pani Dominika Owsiany. Organizowaniem działań zajmują się również: pani Mirosława Pająk i pan Stanisław Barcik.

Złożony w terminie wniosek projektowy został pozytywnie rozpatrzony latem 2020 i formalnie od września mogliśmy rozpocząć przygodę z Erasmusem.

Wśród uczestników, poza nauczycielami koordynującymi, jest 31 uczniów naszego liceum, którzy mają okazję doskonalić umiejętność komunikacji w języku angielskim.  W zależności od potrzeb będą nam także pomagać inni nauczyciele. 

Program całej inicjatywy, rozpisany na 2 lata, obejmuje wiele pomysłów promujących cele Zrównoważonego Rozwoju na terenie szkoły i w społeczności lokalnej. Przewiduje również szeroko pojętą międzynarodową wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, warsztaty, akcje charytatywne i wizyty robocze w szkołach partnerskich. 

Z powodu pandemii spotkania odbywają się na razie w przestrzeni wirtualnej, mamy jednak nadzieję, że wkrótce młodzi Europejczycy zobaczą się na wspólnych warsztatach wyjazdowych i podzielą się zdobytą wiedzą ze swoimi rówieśnikami.

Zaangażowanym uczniom klas 1 i 2 życzymy inspirującej i owocnej pracy!

Polub nas na:

Komentowanie jest wyłączone.